E-ochrona osiedla – na czym polega taka forma ochrony?

Osoby, które szukają mieszkania, nie zwracają uwagi jedynie na jego metraż, cenę czy design. Równie ważnym kryterium wyboru jest okolica, a ostatnio również kwestia zapewniania mieszkańcom bezpieczeństwa przez administrację, a więc monitoring i szeroko pojęta ochrona osiedla. Na co powinni postawić zarządcy nieruchomości? Na tradycyjne systemy utrzymania porządku i bezpieczeństwa, czy może raczej na nowoczesną technologię?

Zatrudnienie ochrony, która sprawuje pieczę nad bezpieczeństwem mieszkańców osiedla to rozwiązanie, które oczywiście przynosi efekty, jednak jest dość kosztowne. Coraz częściej wybierana jest inna forma utrzymania porządku na terenie osiedla, a mianowicie e-ochrona. I wcale nie chodzi wyłącznie o oszczędności, ale też szereg innych korzyści, jakie są z nią związane.

Zaawansowany monitoring osiedlowy

Kamery już od dawna wykorzystywane są do zapewnienia bezpieczeństwa na terenie nieruchomości. Z tej metody korzystają nie tylko firmy, ale również osoby prywatne, które chcą chronić siebie i swoich bliskich przed działaniami osób trzecich. Zastosowanie systemu e-ochrony opartego na działaniu kamer to także znakomite rozwiązanie w przypadku osiedli. Nowoczesny sprzęt zapewniający zdecydowanie lepszą niż kiedyś jakość obrazu oraz większe i bardziej rozbudowane możliwości jego wykorzystania i połączenia z innymi elementami systemu, to argumenty przemawiające za tym, aby zastosować go w przypadku osiedla mieszkaniowego. Monitoring na osiedlu umożliwia stały wgląd w to, co dzieje się nie tylko w samym budynku, ale też wokół niego. Kamery muszą być przy tym rozmieszczone w taki sposób, aby dawać obraz ze wszystkich newralgicznych miejsc. Dzięki temu obecność pracownika firmy ochroniarskiej nie jest konieczna. Ogląd obrazu z kamer może odbywać się zdalnie. Na odległość i z wykorzystaniem monitoringu wizyjnego prowadzone mogą być również cykliczne obchody, w trakcie których sprawdza się, czy wszystkie miejsca są odpowiednio zabezpieczone i czy nie doszło do włamania lub przedostania się na teren osiedla osób niepożądanych. Monitoring osiedlowy, czyli e-ochrona, może obejmować bardzo duży obszar. Wystarczy, że zainstaluje się maszty z zamontowanymi na szczycie kamerami.

Monitoring osiedla a inne elementy systemu ochrony

E-ochrona oparta na pracy kamer może być połączona z innymi elementami systemu bezpieczeństwa, np. alarmami, domofonem czy kontrolowanym dostępem do garażu. Łączenie ich ze sobą jest nawet zalecane. Każdy z nich pełni bowiem odmienną funkcję i ma inny zakres działania. Alarmy funkcjonują w oparciu o czujki, np. ruchu, dymu i inne. Alarm dźwiękowy działa odstraszająco na intruza. Domofon z kolei umożliwia dostęp na teren osiedla i do samego budynku tylko tym osobom, które są do tego upoważnione przez administrację. Wejście możliwe jest po zbliżeniu karty, wpisaniu właściwego kodu albo poprzez weryfikację biometryczną. Domofon może być wyposażony w kamerę, dzięki czemu lokator, do którego ktoś dzwoni, szybko sprawdza, kim jest osoba podejmująca próbę kontaktu. Co ważne, zdalny monitoring osiedla nie oznacza całkowitej rezygnacji ze współpracy z firmą ochroniarską. Wiele z nich wprowadza do swojej oferty dodatkowe usługi, doceniając zalety nowoczesnej technologii. Obraz z kamer jest śledzony i weryfikowany przez pracownika Centrum Monitorowania Alarmów, który w sytuacji zagrażającej bezpieczeństwu informuje o tym fakcie odpowiednie służby, np. medyczne, straż pożarną, policję lub grupę interwencyjną firmy ochroniarskiej.

Rozwiązanie dla każdego

Połączenie ze sobą tradycyjnych i nowoczesnych metod daje zadowalające wyniki i obniża koszty. O czym pamiętać, decydując się na e-ochronę? Warto podjąć współpracę z firmą, która zna się na wprowadzaniu takich rozwiązań. Należy zaufać specjalistom, którzy mają doświadczenie w projektowaniu systemów bezpieczeństwa, a także wiedzę na temat nowinek technologicznych, jakie pojawiają się na rynku. Montaż monitoringu na osiedlu lepiej powierzyć wykwalifikowanym profesjonalistom. W końcu od należytej ochrony zależy to, co najważniejsze – bezpieczeństwo!

Zobacz także:
nasi klienci
ODDZIAŁ WROCŁAW
 • +48 570 533 533
 • info@nexeon.pl
 • UL. WSPÓLNA 2
  55-040 KUKLICE
NEXEON
 • INFO@NEXEON.PL
 • UL. WSPÓLNA 2
  55-040 KUKLICE

  NIP: 8961579620
  REGON: 380761954
  KRS: 0000739718
NEXEON SECURITY
 • INFO@NEXEONSECURITY.PL
 • UL. WSPÓLNA 2
  55-040 KUKLICE

  NIP: 8961605642
  REGON: 389706359
  KRS: 0000916302
NEXEON ENERGY
 • INFO@NEXEONENERGY.PL
 • UL. WSPÓLNA 2
  55-040 KUKLICE

  NIP: 8992808872
  REGON: 366522479
  KRS: 0000662630
NEXEON SOLAR
 • INFO@NEXEONSOLAR.PL
 • UL. WSPÓLNA 2
  55-040 KUKLICE

  NIP: 8961605665
  REGON: 389719592
  KRS: 0000916637