Kluczowe trendy na rynku monitoringu wizyjnego w 2023 roku

Monitoring wizyjny od lat jest jednym z ważniejszych elementów systemów bezpieczeństwa. Rozwija się jednak razem z postępem technologicznym, a to znaczy, że przechodzi rozmaite zmiany. To narzędzie ciągle udoskonalane. Jakie trendy w 2023 roku będą kluczowe?

Monitoring wizyjny to bardzo popularny element systemów zabezpieczeń, z którego korzystają zarówno firmy, jak i osoby prywatne oraz zarządcy osiedli, których mieszkańcy dużą wagę przywiązują do kwestii ochrony. Przez lata zmienia się jednak sposób wykorzystywania monitoringu wizyjnego dla podniesienia poczucia bezpieczeństwa. Aktualnie zauważalne jest zwiększone zaufanie do tego narzędzia, o czym świadczy zainteresowanie klientów. Oto najpopularniejsze trendy 2023 roku!

Środowiska hybrydowe

W branży bezpieczeństwa korzysta się z wielu nowoczesnych możliwości sprawowania kontroli – są to chociażby aplikacje mobilne i oprogramowanie urządzeń, których sprawność gwarantuje poprawne działanie całego systemu. Systemy składają się z wielu elementów, które muszą być ze sobą kompatybilne. Lepszej integracji poszczególnych części służą środowiska hybrydowe umożliwiające łączność między nimi, ekspresowe przesyłanie i analizowanie danych, a także ich przechowywanie. Usługi chmurowe wspomagają wszystkie te działania. Operatorzy centrum monitorowania alarmów mogą szybciej i efektywniej reagować na wszystkie potencjalnie niebezpieczne sytuacje.

Inteligentne wyszukiwarki danych

Z przechowywaniem danych związany jest problem wyszukiwania niezbędnych informacji z materiałów pozyskanych dzięki monitoringowi wizyjnemu. Nowoczesne wyszukiwarki służą wydajności i optymalizacji wszystkich procesów. Skutkuje to możliwością sprawniejszego analizowania nie tylko danych wizualnych, ale również metadanych i etykiet. Jaki ma to wpływ na cały system? Pozwala szybciej pozyskiwać niezbędne informacje, ale także analizować dane i wyciągać wnioski, które pozwalają na podejmowanie takich decyzji w kwestii bezpieczeństwa, które faktycznie będą miały pozytywny wpływ na zwiększenie ochrony ludzi i obiektów.

Zdalny dozór wizyjny

Jeszcze jakiś czas temu, zdalny dozór wizyjny wydawał się czymś zupełnie nierealnym. Stała obecność pracownika ochrony na miejscu była standardem, jednak generowała koszty. Zdalne zarządzanie systemem bezpieczeństwa okazało się sposobem na ich obniżenie. Coraz więcej firm i zarządców innych nieruchomości, szczególnie tych, które zajmują większy obszar, stawia na takie rozwiązanie. Interwencja pracowników agencji ochroniarskiej lub innych służb, np. medycznych, policji czy straży pożarnej, jest wdrażana w określonych przypadkach, po analizie materiałów wizualnych i informacji z czujek alarmowych, które są stale przesyłane do centrum monitorowania alarmów i analizowane przez operatora, którego zadaniem jest reagowanie na niebezpieczne sytuacje.

Upowszechnianie rozwiązań AI

Wykorzystywanie sztucznej inteligencji do optymalizacji procesów uznać można już nie tyle za trend, co za standardowe rozwiązanie, które stosowane jest powszechnie w sektorze bezpieczeństwa na każdym szczeblu. Wiąże się to oczywiście z koniecznością wprowadzenia pewnych regulacji prawnych, które mają zagwarantować, że technologie stosowane są w sposób etyczny i bez szkody dla prywatności użytkowników. Wpływ AI na możliwości zapewnienia ochrony jest bardzo szeroki. Obejmuje zarówno kwestie konfiguracji kamery oraz jakości obrazu i dźwięku, analizy materiałów pozyskanych i przetwarzanych przez urządzenia, jak i autentyczności przechowywanych nagrań.

Sieć Zero Trust Security

Praca zdalna, zdalny dozór wizyjny i inne narzędzia, z jakich obecnie korzysta się w miejscach pracy, wymagają uruchomienia specjalnych trybów kontroli. Jednym z rozwiązań, jakie wspiera bezpieczeństwo w sieci, jest Zero Trust Security, które klasyfikuje każdego użytkownika, urządzenie i IP, jako potencjalnie zagrożenie. Jakie ma to znaczenie dla monitoringu? Ogromne, ponieważ dzięki temu aktualizowanie oprogramowania, szyfrowanie danych, tożsamość użytkowników są chronione przed niepożądanymi działaniami osób trzecich.

Technologia w branży bezpieczeństwa zagościła na dobre. Wspiera bezpieczeństwo narzędzi ochrony. Które trendy staną się standardem w 2023 roku? Przekonamy się o tym już niebawem!

Zobacz także:
nasi klienci
ODDZIAŁ WROCŁAW
 • +48 570 533 533
 • info@nexeon.pl
 • UL. WSPÓLNA 2
  55-040 KUKLICE
NEXEON
 • INFO@NEXEON.PL
 • UL. WSPÓLNA 2
  55-040 KUKLICE

  NIP: 8961579620
  REGON: 380761954
  KRS: 0000739718
NEXEON SECURITY
 • INFO@NEXEONSECURITY.PL
 • UL. WSPÓLNA 2
  55-040 KUKLICE

  NIP: 8961605642
  REGON: 389706359
  KRS: 0000916302
NEXEON ENERGY
 • INFO@NEXEONENERGY.PL
 • UL. WSPÓLNA 2
  55-040 KUKLICE

  NIP: 8992808872
  REGON: 366522479
  KRS: 0000662630
NEXEON SOLAR
 • INFO@NEXEONSOLAR.PL
 • UL. WSPÓLNA 2
  55-040 KUKLICE

  NIP: 8961605665
  REGON: 389719592
  KRS: 0000916637